Тема:
Значення пристосування організмів
до умов існування. Поведінка рослин і тварин.
Мета: закріпити знання учнів про форми поведінки тварин,
їх значення і причини, розкрити значення пристосувань до умов існування для
життя живих організмів, розглянути та порівняти ці явища в рослин і тварин,
звернути увагу учнів на неприпустимість грубих порушень людиною умов існування
рослин і тварин в природі
Хід уроку:
1.
Емоційне
привітання (Який сьогодні день?)
2.
Перевірка
готовності до уроку.
3.
Гімнастика
для мозку (налаштування на роботу)
І. Перевірка домашнього завдання.
Робота на картках:
При фотосинтезі створюються: кисень, вуглекислий газ,
неорганічні речовини, органічні речовини
2. Рослиноїдні тварини: вівці, леви, свині, зайці,
ведмеді
3. Для фотосинтезу потрібне: світло, мінеральні речовини,
вода, органічні речовини
4. Дихання організмів – це використання: вуглекислого
газу, кисню, води, органічних речовин
5. Органи дихання у тварин(3)____________,______________,__________
6.Способи вегетативного
розмноження рослин: ______________________
_______________________________________________________________
(Після виконання усно знаходимо правильні відповіді вірна
відповідь 1 бал)
ІІ. Вивчення нового матеріалу. На дошці картинки: (додаток 1)
Визначте по одній ознаці у кожної тварини та рослини, яка
на вашу думку найважливіша для них. Для чого ці ознаки їм необхідні?
Іншими словами всі ці ознаки можна назвати
пристосуваннями, отже тема нашого уроку сьогодні:
«Значення пристосування організмів до умов існування. Поведінка рослин і тварин».
І сьогодні на уроці ми з вами зможемо:
1.
З’ясувати в чому полягає
значення пристосувань до умов існування для життя живих організмів.
2.
Дізнатись
про форми поведінки тварин, їх значення і причини.
Завдання №1
*Умови існування - усе те, без
чого життя організмів неможливе
Назвіть основні умови існування живих організмів.
* Основними умовами існування
живих організмів є наявність води,світла, тепла, повітря, продуктів живлення.
Робота в парах:
Кожна пара отримує свою умову існування користуючись
інструктивною картою необхідно чітко виділити пристосувальні риси організму.
(для таблиці)
Умова існування
|
Пристосування
|
Рослини
|
Тварини
|
Давайте зробимо висновок: Для чого рослинам та тваринам
потрібні пристосування ?
*Рослини і тварини мають
різноманітні пристосування до умов існування. Це забезпечує їм виживання і
розселення
Фізкультурна пауза
Завдання № 2 (Чи у рослин є певна поведінка?) Перша
пара: один сонце, інший соняшник
імітують поведінку рослини. Друга пара:
один пташа інший дорослий птах імітують вигодовування пташат.
Оскільки рослини закорінені в ґрунті, рухатися можуть
лише окремі їхні частини, у нашому випадку квітка та листя. У випадку з птахами
ми побачили приклад поведінки яка характеризує турботу про потомство.
Дізнайтесь про інші форми поведінки рослин із підручника
ст. ___, читаючи зверніть увагу чим зумовлена та чи інша поведінка тварин?
Обговорення прочитаного, висновок:
* Поведінка живих істот є їх пристосуванням до
умов існування та змін, що відбуваються в них.
ІІІ. Закріплення вивченого, домашнє завдання, оцінювання
1.
с.53
(висновки) прочитати.
2.
Поєднайте
пристосування та фактор оточуючого середовища:
М’ясисті листи та стебло Забезпечення
їжею
Листопад Запилення
Горби
верблюда Освітлення
Густа
шерсть Дихання
Відліт
птахів до «теплих країв» Температура
Зябра Недостатнє
зволоження
Яскрава
квітка
Домашнє завдання:
____________________________________
Оцінювання: До балів зароблених за д/з додаємо бали за
роботу на уроці та правильність виконання роботи на закріплення матеріалу.
/2012-2013/pril_microsoft_office_word-2.docx
/2012-2013/kartki_microsoft_office_word.docx
/2012-2013/prilozh_microsoft_office_word.docx
/2012-2013/prilozhenie_microsoft_office_word.docx
|